Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, wykorzystujące odnawialne źródła energii. I choć zaliczane jest głównie do ekologicznych i ekonomicznych urządzeń grzewczych, wiąże się z pewnymi opłatami eksploatacyjnymi. Co takiego na nie wpływa? Sprawdziliśmy to.

Znaczne obniżenie rachunków za prąd elektryczny możliwe jest zwłaszcza wówczas, gdy korzystać będziemy z optymalnie zaprogramowanej pompy ciepła. A o taką zadbają ci, którzy od lat zajmują się jej montażem i uruchamianiem.

Jak pracuje pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym? Ta daje ciepło wystarczające na tyle, że w ogrzewanych zimą pomieszczeniach temperatura wahać się będzie między 21,5-22,5°C – będzie więc wystarczająco komfortowa i spełniać będzie wymagania większości użytkowników. Aby to wszystko było możliwe, konieczny staje się właściwy dobór mocy urządzenia grzewczego. Warto więc w praktyce pomyśleć m.in. o tym, by odpowiednio regulować urządzenie grzewcze i nastawiać w nim różne wartości temperatury w ciągu doby.

Zmniejszenie realnych kosztów eksploatacyjnych za energię elektryczną możliwe staje się również wówczas, gdy korzystać będziemy z drugiej, tańszej taryfy energetycznej. Ta zazwyczaj uruchamiana jest o godzinie 22, a kończy się o godzinie 6 następnego dnia. Ciepło potrzebne w ciągu dnia jest wówczas akumulowane  przez bufor, czyli zbiornik zapełniony wodą. Tutaj jednak mała uwaga – aby wszystko działało tak, jak należy, dbać trzeba o to, by zasilanie domowa instalacja wytrzymały obciążenie mocą wszystkich zaplanowanych zadań na wieczór i noc. Mowa nie tylko o pompie ciepła, ale chociażby pralce, zmywarce czy żelazku.