Praktyka pokazuje, że dostępne na współczesnym rynku pompy ciepła są urządzeniami wysoce bezawaryjnymi, tanimi w eksploatacji oraz bardzo ekonomicznymi. Z pewnością warto więc wiedzieć o nich co nieco więcej, by móc poważnie zastanowić się nad ich zakupem.

Pompa ciepła, aby mogła efektywnie pracować i zapewniać optymalny dostęp do ciepła, powinna korzystać z dolnego źródła ciepła. A tym być może zarówno powietrze, woda, jak i grunt. Oczywiście wśród tych najbardziej polecanych i zarazem najtańszych opcji przeważa powietrzna pompa ciepła – jej montaż nie będzie wymagał bowiem dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. Taką pompę na rynku branżowym spotkamy w dwóch odsłonach: monoblok oraz split. Pierwszy jej rodzaj montuje się podobnie jak tradycyjny kocioł grzewczy – wewnątrz budynku mieszkalnego. Pompa split z kolei składa się z dwóch elementów – jednego zamontowanego wewnątrz i jednego zlokalizowanego na zewnątrz budynku.

Z kolei pompy ciepła działające na zasadzie czerpania ciepła z wody lub gruntu, nie będą zbyt czułe na kapryśne temperatury powietrza. Naturalne zbiorniki wodne i grunt, na głębokości powyżej 1 metra, mają dość stabilną temperaturę całoroczną – dość wysoką nawet wówczas, gdy mówimy o samym środku sezonu grzewczego. Montaż pompy pobierającej energię z wody gruntowej będzie wymagał jednak często wybudowania dwóch studni głębinowych: jednej dla ujęcia wody czerpalnej oraz drugiej, zrzutowej – do odprowadzania wody schłodzonej. Zanim zdecydujemy się więc na wybór którejś z dostępnych opcji – warto skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą w branży.