Choć pompa ciepła dla wielu inwestorów pozostaje wciąż urządzeniem dość tajemniczym i mało znanym, warto poznać kilka jej ciekawych właściwości by przekonać się, że jej wybór będzie jednak tym najlepszym z możliwych. Stąd też przyjrzyjmy się atrakcyjnym kosztom eksploatacji tegoż urządzenia grzewczego. Przykładem niech będzie gruntowa pompa ciepła.

Pompa ciepła działająca w oparciu o czerpanie energii z gruntu, wykorzystywana być może zarówno do zapewniania ciepła w budynku, skutecznego jego schładzania w porze letnich upałów, jak i sukcesywnego podgrzewania użytkowej wody. Do tego nierzadko zastosowanie znajduje także w dostarczaniu dostępu do wentylacji mechanicznej w budynku ze zdalnym sterowaniem.

Pompa ciepła najlepiej działa wówczas, gdy podstawą ogrzewania wewnątrz budynku pozostaje ogrzewanie podłogowe. Tu warto skorzystać z montażu paneli podłogowych oraz płytek łazienkowych, które w momencie skutecznego wdrożenia instalacji pompy, zapewniać będą dostęp do powierzchni dobrze ogrzanej.

Myśląc o kosztach eksploatacji gruntowej pompy ciepła powinno się mieć świadomość tego, że aż 80% energii pochodzić będzie z gruntu, gdzie pozostałe 20% powstawać będzie dzięki zasilaniu pompy w energię elektryczną. Aby można było mówić o efektywnym poborze energii z gruntu, konieczna staje się instalacja gruntowego kolektora, nazywanego też wymiennikiem ciepła. Ten najczęściej wykorzystywany w praktyce jest kolektorem pionowym.

Z kolei żeby zapewnić dostęp do podgrzanej wody użytkowej, pompa ciepła powinna mieć zainstalowany także zbiornik c.w.u. Ten o pojemności 180 l zapewni już komfort użytkowania przez rodzinę liczącą 4 osoby. Rzeczywiste oszczędności związane z użytkowaniem pompy ciepła są więc bardzo duże!