Tradycyjne systemy grzewcze coraz częściej wypierane są przez nowoczesne formy ogrzewania. Nic w tym dziwnego. Koszty ogrzewania metodami standardowymi nieustannie rosną, a przez to inwestorzy poszukują coraz to bardziej ekonomicznych rozwiązań, zorientowanych także na ekologię. I trafić mogą na nic innego, jak polecane i coraz szerzej znane, pompy ciepła. Co warto wiedzieć o ich montażu, by można było stwierdzić z całą pewnością, że temat jest godny zainteresowania?

Przede wszystkim warto wybrać doświadczonych specjalistów świetnie orientujących się w kwestiach instalacyjnych takiej pompy ciepła. Staranne wykonanie montażu to klucz do sukcesu. Dobrze zamontowany system bowiem będzie służył inwestorom przez długie lata, a do tego również zapewniał dostęp do taniego źródła ciepła. Warto wiedzieć więc, jakich błędów podczas montażu absolutnie popełnić nie można.

Instalując pompę ciepła warto zadbać o miejsce dla trzech elementów pompy ciepła. Będą to główne źródło energii, sama pompa ciepła, jak i odbiornik ciepła, którym jest zazwyczaj wewnętrzna instalacja grzewcza wyposażona dodatkowo w podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.

Dalej – myśląc o instalacji pompy ciepła, głównie tej gruntowej, należy ze starannością dobrać wydajność wymiennika gruntowego zarówno do wielkości metrażowej działki, jak i do rodzaju czy wilgotności gruntu. Jedynie optymalne dopasowanie do tych czynników może sprawić, że montaż pompy ciepła uznać będzie można za w pełni udany. Planując umiejscowienie kolektora gruntowego warto zadbać też i o to, by na powierzchni nad nim nie znajdowało się żadne utwardzenie – trawnik w tym miejscu sprawdzi się najlepiej.